Get Online Week – därför uppkopplad!

Get online week I veckan har jag och en kollega arbetat med Get Online Weeken kampanj som pågår samtidigt i hela Europa med syftet att visa att Internet kan vara både till nytta och nöje. Vi arrangerade ett Online-café som vi både bjöd in till till en fysisk plats, samtidigt som till ett online-café på Instagram. Syftet var dels att få fler ungdomar i kommunen att hitta till Bibblabloggen på Instagram, där vi tipsar om böcker och annat litteraturrelaterat, men vi ville också att fler skulle få upp ögonen för vilka resurser biblioteken har att erbjuda.

Två dagar, kring lunch, stod vi med datorer, paddor och iphones i högsta hugg i gymnasiets café och visade olika databaser, som går att nå hemifrån och som man loggar in med hjälp av lånekortet. Vi visade bland annat att det går att läsa dagsfärska dagstidningar från hela världen via Library PressDisplay.

Förvånansvärt många känner inte till bibliotekens online-tjänster och där finns en stor informationslucka att fylla. Alla är vi ju delägare av biblioteket och har rätt av veta vad ett bibliotek är och har tillgång till. Vissa tycks känna sig mätta på information. Andra tycker att ett uppkopplat liv gör att man får mindre tid till det ”riktiga” livet.

Ni som redan känner mig vet att jag har en stor förkärlek till det digitala och är nyfiken på att lära mig mera. Det finns så många möjligheter. Det är ju vi själva som fyller Internet med innehåll och det är viktigt att fler fyller på med det som intresserar just dem. Ännu viktigare är att vi fyller Internet med gott innehåll och är medvetna om mindre positiva krafter finns där ute. Ju mer vi kan och ju fler vi är som intresserar oss och har kunskap om den digitala världen, desto bättre rustade är vi mot näthat och andra otrevligheter, som existerar både på Internet och i den ”vanliga” världen.

Ännu en anledning till att lära sig mer om Internets möjligheter är alla digitala beslut som vi måste ta i den uppkopplade tid vi lever i. Det är viktigt att vi både som privatpersoner, arbetstagare och arbetsgivare och inte minst politiker är insatta och vet vad som beslutas om, egentligen. Brit Stakston talade om just det, och om digitala mediers positiva påverkan på demokratin, då undersökningar har visat att man känner sig mer involverad och med i samhällets pågående samtal om man själv agerar i digitala medier. Det om något är en viktig anledning till att fler upptäcker hur vi kan använda Internet till nytta, nöje och till samtal.

Jag tror även på fler möten och samtal mellan it-tekniker och kulturarbetare av olika slag, så att verksamheten styr tekniken och inte tvärt om….men det tar vi en annan dag.

#bibblanbackstage – Vad gör ni på biblioteket innan öppningsdags?

Efter två ganska stressiga veckor på jobbet var en tyst ledig eftermiddag mer än välbehövlig. Jag har ätit en god smörgås med laxröra, som lunch på Farmors café och läst en bok i godan ro. Det var så avkopplande och vardagslyxigt så jag slog till med en kladdkaka till efterrätt. Som pricken över i låg Svensk bokhandels katalog och väntade på mig när jag kom hem… till ett tomt hus dessutom. Nu har jag slukat hela katalogen sittandes på sparken mot husväggen och lapat sol.

Vadå stressigt!? Det är ju lugnt på ett bibliotek, kan folk säga. Det kan kanske se så ut när jag sitter där i informationsdisken, men i huvudet snurrar det allt från små kom-i-håg-saker till kommande aktiviteter, saker jag har glömt att göra och grejer som bara dyker upp. Även om jag försöker ha luckor i almanackan är det alltid något oväntat som måste klämmas in och så får man göra allting lite snabbare för att hinna med.

Jag har ofta tänkt att jag ska föra anteckningar över allt jag gör under en arbetsdag, för ibland är det skrattretande mycket man kan hinna med. Till punkt och pricka. Ingen dag är den andra lik på ett bibliotek. Nästa vecka ska jag ta tillfället i akt och hänga med på #bibblanbackstage – en hashtag, som flera bibliotek på Instagram kommer att använda framöver för att visa vad vi gör på biblioteket när vi inte latar oss med en bok eller gör rent tangentbordet 🙂
_________________________________________________________________________Annons

Bokbutiken

Bokcirkla hemifrån om Min familj och andra monster

min familjoch andra monsterPå söndag 30 mars kl. 20.00 bokcirklar vi via Google Hangouts om Min familj och andra monster av David Safier. Gå in och anmäl ditt intresse på Enbokcirkelföralla hangoutevenemang och lämna gärna din mailadress i Facebookeventet så att jag kan bjuda in dig när det är dags.
Har du inget konto på google+ måste du fixa det innan hangouten. Vi ses!

Sidekick-Sonja skriver så här om boken:

”Det går snabbt att läsa denna roliga bok som är proppfull av populärkulturella referenser. En sak man kan undra över är väl vilken monsterkategori man själv tillhör. Jag själv är inte vidare aggressiv och kött äter jag inte, så det måste bli något åt det dammigare spökhållet…;)”.

Till feelgoodromanens försvar – jag väljer att se glaset som halvfullt

Halvfullt glas!Det är så himla intressant det här att vi tycker så olika om saker och ting. Det är fascinerande att få låna andra människors tankar och sätt att se på livet. Eftersom Bokmanias inlägg handlar om feelgood så blev det extra intressant att läsa hennes tankar om hur hon angriper livet med hjälp av litteraturen! Vi tänker inte alls lika, utan man skulle kunna säga att vi kommer från olika planeter.

Bokmania skriver att hon bli deppig och uttråkad av att läsa feelgood. Kristoffer Ahlström skriver i DN att ”feelgoodlitteratur säger mig inget till mig om mitt liv” och Bokmania håller med och  anser inte att den litteraturen ”rustar oss för vardagens jävligheter”. För mig är det exakt det som feelgoodlitteraturen gör!! Det finns så många bra och välskrivna feelgoodromaner, så genren behöver verkligen inte försvaras, men jag vill ändå ge en röst åt alla vi som gillar den sortens böcker.

Bokmania skriver att hon är ”inkompatibel med hejdlöst roliga och livsbejankande personer”. Jag däremot är oftast helt kompatibel med välberättade feelgoodromaner och udda karaktärer. Böcker med livsbejakande karaktärer ger mig energi och tillför fler sätt att se på livet. Jag går inte helt ihop med ALLA feelgoodromaner, så klart!. Lika självklart som att jag inte tycker om ALLA böcker inom andra genrer. 

Att feelgoodlitteratur är okontroversiell och motståndsfri kan jag inte hålla med om. Liksom inom alla andra genrer finns det även här romaner som ger visst motstånd och tar upp kontroversiella ämnen. Boken om Joe, En oväntad semester, Livet efter dig och Här är jag nu, för att nämna några.

Att feelgoodlitteraturen är bekväm kan jag däremot hålla med om! Jag förstår inte, eller väljer att inte förstå, vad det skulle vara för fel på litteratur som ger underhållning och förströelse för stunden. Det finns så många böcker att välja på, och böcker som passar olika tider i livet och som tilltalar olika personer. Ett påstående att bekväm och lättuggad litteratur är något negativt tycker jag tyder på ett osunt uppifrånperspektiv från någon som inte har läst så värst många välskrivna, intelligenta och underhållande feelgoodromaner. ALLA människor har olika inställningar och förhållande till böcker och det accepterar jag. Vill man ha mer motstånd är det ju bara att leta upp det. Ingen är tvingad att läsa feelgood. (Märker att nu börjar jag elda upp mig ändå 🙂 )

Bokmania föredrar deppig litteratur för att de ger henne ”användbara verktyg att hantera livet” Det är av precis samma anledning som jag ofta väljer feelgoodlitteratur före verklighetsnära och deppiga romaner. De feelgoodromaner, som jag väljer, ger mig nya infallsvinklar och tankar om hur man kan göra för att må bättre och se livet från den ljusa sidan.

Visst läser jag deppig litteratur också, även om jag föredrar böcker som innehåller humor och hopp. Jonathan Troppers romaner är både tragiska och livsbejakande samtidigt och det gillar jag. Livet självt rymmer ofta både och. Dessutom anser jag att vi översköljs av hemskheter och tragiska nyheter dagligen från media och därför vill jag helst inte läsa om sånt i skönlitteraturen också. Men visst är det skönt att vi kan välja vad vi vill läsa, att åsikterna går isär och att vi bokbloggare har olika sorters smak. Tråkigt vore det ju annars!

Jag väljer att se glaset som halvfullt istället för halvtomt. Det är inte alltid jag lyckas att tänka positivt, men jag jobbar på det. Min verktygslåda är fylld av goda levnadsråd från feelgoodlitteraturen.
_________________________________________________________________________Annons
Bokbutiken

Bor jag i Broken Wheel?

Läsarna i Broken Wheel rekommenderarFör cirka en vecka sedan bokcirklade vi i Enbokcirkelföralla om Läsarna i Broken Wheel rekommenderar av Katarina Bivald. Det är verkligen en feelgoodroman i min smak. Det jag gillar mest är småstadsidyllen med alla charmiga karaktärer och det stora antalet litterära referenser. Sidekick-Ulrica, har satt ihop en lista med alla böcker som nämns i boken och det blev ingen kort lista.

Bivald lyckas verkligen få fram kärleken till böcker och jag tror att hon nog lyckas linda varenda bokofil runt sitt lillfinger med den här boken.

Många med mig är dessutom förälskade i tanken om en egen bokhandel. Sara, bokens huvudperson, ordnar sin egen bokhandel, med ärvda böcker och det verkar vara en bokandel där vem som helst skulle trivas. Jag älskar hennes egna kategorier och skyltningar av böcker. Varför gör vi inte fler sådana på biblioteket?

Ibland tänker jag att det är som att jag bor i Broken Wheel 🙂 I den lilla ort, Edsbyn, där jag bor, känner de flesta varandra. Det är en gemenskap, som i alla fall jag som inte är härifrån, uppskattar mycket. Man hejar på alla man möter. Det fanns faktiskt en bokhandel här när jag först kom hit för ett antal år sedan, men den har liksom många andra butiker fått stänga.

Om Edsbyn är Broken Wheel är jag Sara. Hennes läslust och idoga läsfrämjande arbete känns bekant på något sätt. 🙂 När jag förra veckan tilldelades Centerkvinnornas utmärkelse för Årets företagsamma kvinna i Ovanåkers kommun, var en av motiveringarna: ”Var man än kommer är Anette där med en bok”. Precis så som jag vill ha det. Det ska inte vara möjligt att undgå böcker och bibliotek någonstans!

Läsarna i Broken Wheel rekommenderar är en bok jag gärna rekommenderar till alla som tycker om charmiga småstadsskildringar, böcker om böcker och romantiska komedier. Den enda invändning vi hade i bokcirkeln var att vi gärna hade lärt känna huvudpersonerna lite bättre och så tycker i alla fall jag att boken hade mått bra av att kortas ner en aning. Dessa petitesser är både jag och de flesta i bokcirkeln beredda att bortse ifrån. Det är liksom svårt att älska böcker och inte älska Läsarna i Broken rekommenderar!

Nu är det bara en tidsfråga tills vi får se boken på bioduken. Jag kan (*nästan) lova att äta upp min hatt om den här boken inte filmatiseras. Och kan vi hoppas på en fortsättning Katarina Bivald?!

*Jag äger ingen hatt, så jag kan inte äta upp någon.

Intervju med debuterande Anna Lönnqvist

Tills kärleken skiljer oss åtJag är nyfiken på Anna Lönnqvist, som är en av Enbokcirkelförallas sidekicks. Hennes debutroman Tills kärleken skiljer oskommer ut i april och då passar vi på att bokcirkla om den i Enbokcirkelföralla. Jag tycker att det är så spännande att få följa en debuterande författare på nära håll. Därför ställde jag några frågor till Anna, som hon svarar på här:

1. Vem är du? Bakgrund?
Jag är exilnorrbottning, som är född och uppvuxen i Luleå, men bor i Stockholm sedan tjugo år tillbaka. Hjärtat klappar dock extra för både Norrbotten och Västerbotten (där vi har sommarställe) fortfarande.

Jag har en bakgrund som civilingenjör och driver eget företag inom affärsutveckling och marknadsföring, just nu på deltid eftersom jag vill ägna mer tid åt mitt författarskap. Först ska debutromanen lanseras och därefter väntar fler romaner på att skrivas! Nästa berättelse knådas i mitt huvud i detta nu.

2. Hur kommer det sig att du började skriva?
Jag har alltid skrivit. På samma sätt som jag alltid har läst. För sju år sedan bestämde jag mig för att göra allvar av mitt skrivande, och anmälde mig till en kurs i att skriva roman.

Sex år senare, våren 2013, skrev jag debutromanen. Det var en historia som fullkomligen rann ur mig. Som bara väntade på att berättas. Jag ville skriva om förbjuden kärlek och om passion med förhinder. Huvudpersonen skulle vara en kvinna mitt i livet med ett på alla vis fläckfritt yttre. Men som var hopplöst fast i sina egna och omgivningens förväntningar på hur livet skulle levas. Resultatet blev ett intensivt relationsdrama i nutidsmiljö. Efter ett halvårs skrivande var manuset klart, och i slutet av augusti 2013 antogs det av Ordberoende Förlag.

3. Vilka författarförebilder har du?
Det finns många att inspireras av, men författare som har betytt mycket för mitt skrivande är bland annat: Helena von Zweigbergk, Katerina Janouch, Moa Herngren, Louise Boije af Gennäs, David Nicholls, och Jojo Moyes. Jag älskar relationsromaner, alltifrån chick lit och feelgood till tyngre sådana.

Camilla Läckberg och Liza Marklund är stora förebilder när det kommer till den kommersiella delen av författarskapet, vilket är minst lika viktigt i dag som själva skrivhantverket. Att kunna nå ut brett och marknadsföra sig. Som framgångsrik författarinna ska du också vara en business woman.

4. Hur och när skriver du?
Eftersom jag har familj skriver jag mestadels på kvällarna när barnen har somnat, men när jag är mitt inne i ett skrivarprojekt, skriver jag så fort jag kommer åt. Jag har svårt att släppa berättelsen innan jag har fått ner den på pränt, och vill helst få ur mig ett första utkast så fort som möjligt. Sedan kan redigeringen få ta längre tid.

Jag skriver ”vartsomhelst” och har ingen särskild skrivhörna. Huvudsaken är att jag har min bärbara dator! Favoritställena är i sängen eller ute i trädgården på sommaren. Någon dag hoppas jag kunna ha en egen skrivarstuga vid havet.

5. Vem tror du kommer att gilla din bok? 
Jag tror att igenkänningsfaktorn kommer att vara störst hos kvinnor 30+, men jag hoppas förstås att även män ska vilja läsa.

6. Varför tror du att många tycker om att läsa/skriva om relationer?
Hela livet består av relationer. Personliga relationer. Professionella relationer. Kamratliga relationer. Kärleksrelationer. Och inte minst relationen till oss själva. Alla kan relatera till det ämnet och just därför är det så tacksamt att läsa och skriva om. Jag älskar relationsromaner och eftersom jag utgår ifrån vad jag själv vill läsa, när jag skriver, var det naturligt att skriva en sådan.

7. Din bok verkar vara spännande också … stämmer det? 
Ja, mina testläsare påstår att den är svår att lämna ifrån sig! Och utan att lova för mycket tror jag att den håller fast läsaren i sitt grepp ända till sista sidan.

8. Vart fick du idén till den här boken?
Jag hade precis separerat från mitt första barns far och vart jag än såg fanns lyckliga familjer. Och de var inte bara lyckliga, de hade sådana perfekta liv också. Allas liv var fullkomligt utom mitt. Inom mig visste jag förstås att allt inte nödvändigtvis är så bekymmersfritt och skinande blankt som det verkar, och när jag fått distans till separationen föddes en idé att skriva en bok om det här. Jag ville undersöka vad som händer när det blir repor i den lacken som inte ens en omlackering kan rå på.
—-
Tack Anna för att du tog dig tid att svara på mina frågor. Det ska bli så spännande att läsa din bok, Anna. Får man säga  ”lycka till” till en debuterande författare? Jag vet inte, men jag vågar mig ändå på att ge dig en lyckospark från mig och dina sidekicks-kompisar!

Du kan läsa mer om Anna på hennes blogg och om hennes väg till att få sin bok utgiven på Debutantbloggen.

(Bok)bloggare hjälper barn i Syrien

Hjälp barnen i Syrien

Bokmania har startat en bloggutmaning, som jag gärna är med på – Bloggare hjälper barn i Syrien. Kan jag bara hjälpa det minsta lilla så är det värt det. Är vi många kan vi sprida budskapet bättre!
Unicef skriver: ”Hjälp barnen i Syrien – sprid budskapet! Miljontals barn är på flykt undan striderna i Syrien. Hjälp oss att sprida budskapet genom att dela upp en bild på Facebook eller Instagram, blogga eller lägga upp en banner. Tusen tack!”

Vill du också vara med och bidra till UNICEFS katastrofhjälp? Vill du delta i bloggutmaningen?
Gör i så fall så här: 

* Kopiera passande delar av Bokmanias blogginlägg och publicera på din egen blogg. Länka till hennes blogginlägg i ditt inlägg eller lämna en kommentar samt din länk i hennes kommentarsfält.
Gå in här och hämta UNICEFS bloggmaterial (foto, banner, koder, bloggtext mm)
* Har du ingen egen blogg? Det gör inget, du kan bidra ändå. Berätta gärna i Bokmanias kommentarsfält att du är med. Du kan också sprida budskapet via facebook eller twitter #bloggarehjälperbarnisyrien .

Böcker som sträcker ut en hand

böckersomsträckerutenhandDen här lördagen tipsar jag om Annonsflickan från Odessa och Här är jag nu i HelaHälsinglands Helga-bilaga. Två varma berättelser, med viktiga budskap. Kunskaper och insikter på köpet!
_________________________________________________________________________
Annons
Bokbutiken

#Littfest hemifrån

Jag gillar att allt fler litteraturfestivaler och bokevent sänds via live-tv eller i efterhand på Youtube och liknande. Visserligen tappar man flera perspektiv när man inte är på plats, liksom alla trevliga möten med nya och gamla bekantskaper, men som substitut funkar det utmärkt. I dag till exempel, på min lediga eftermiddag har jag gluttat på #Littfest som sänder live-tv från helgens festival i Umeå, från kökssoffan.

Jag längtar också till Books & Dreams författarkväll kommer bland deras eventfilmer, så jag får se och höra vad Jojo Moyes och Lisa Jewell sa när de var här i Sverige i veckan. Nu när jag in och kollade fanns redan Elaine Eksvärds framträdande att se. Så det finns hopp…men så har vi ju Babel att se fram emot också!

 

Digital litteraturförmedling a la Greta Renborg

Det här är en presentation som jag ska hålla för mina kollegor på Bollnäs bibliotek. Det känns bekvämare för mig att göra så här, än att använda en powerpoint när jag ska visa så många olika sidor på nätet. Så om du inte förstår så mycket av det här inlägget, så är det inte ditt fel 🙂 Jag har bara skrivit ner små minnesanteckningar.

Brit Stakston  ”De som ville klara klivet från bondesamhället till industrisamhället behövde kunna läsa och skriva. I den nya digitala världen är det nödvändigt att vara aktiv på Facebook, Twitter och andra sociala medier – samt att behärska tekniken och känna till nätets goda och mindre goda sidor.”

samtalsintriktadDen samtalsorienterade bibliotekarien:
Biblioteksanvändarna efterfrågar samtal med bibliotekarier när de vill ha boktips, vilket gäller både fysiska besök eller besök på bibliotekens webbplatser/bloggar. (Nina Frid)

Bokcirklar.se

hangoutsjust

Bokcirkla via Google Hangouts

Surftåg

Piteå stadsbibliotek #minmarsskatt
Twitter
#
bibblabloggen #boktips #bibliotek
Bokbloggar tex BokbloggsjerkaTematri #oTwitter
#bibliotek #kubproj #leksandsbibliotek #boktipsInstagram – filmade korta boktips?
Bibblabloggen
Mellan raderna
Karlstads stadsbibliotek – HelGe gemensam julkalender?
Bokpoddar – Bokpalt – diskussion före och efter på Twitter och Facebook.

Readmill
Goodreads

Enbokcirkelföralla på biblioteket?
Lyfta upp befintliga bokcirklar på nätet OCKSÅ – diskutera mellan träffarna, andra personer vara med, bibliotekarier som håller i gång. Hitta en bokcirkel populärt.

Länkar:
Länsnytt Mötesplats för biblioteken i Stockholms län Tema läsning (bokcirklar)